תפריט יצירת קשר

משחקי פיתוח חשיבה שכל גן ילדים חייב

משחקי פיתוח חשיבה שכל גן ילדים חייב

בחירת צעצועים ומשחקים לגני ילדים היא לא דבר פשוט: אנחנו צריכים להתמודד עם שאלות של תקציב, ייעוד, בטיחות ועוד. קבלו כמה רעיונות למשחקי פיתוח חשיבה שכל גן צריך

רבים סבורים שילדים צריכים הרבה צעצועים, כדי לפתח חשיבה ואישיות, אבל זה לא מדויק.כדי ללמוד טוב יותר ועל מנת לפתח את הדמיון שלהם, ילדים זקוקים למרחב אישי פשוט, נקי ולא עמוס, כמו שמציעים הרבה גני ילדים טובים, בין השאר בערים כמו פתח תקווה, אך גם במקומות אחרים.

אבני בניין וקוביות מעץ

גודל החלקים - בהתאם לגיל הילדים.

מה שחשוב במשחק זה, הוא שהוא "פתוח". הילד יכול לבנות מה שהוא או היא רוצים לבנות, בהתאם לדמיון שלהם ולמה שהם רוצים. זהו משחק מצוין לשיתוף פעולה בין שני ילדים או יותר, לפיתוח חשיבה משותפת ולימוד בין-אישי.

תחפושות

גם כאן, הדמיון יכול להשתולל, ואין צורך או סיבה להגביל את הילדים. אין גם סיבה להגביל את המשחק רק לפורים. אפשר להשתמש בבנדנות, נוצות, בשאריות בדים, בצעיפים גדולים (בהתאם לגיל הילדים – שלא יחנקו, חלילה), בשמלות ישנות און מכנסיים וחולצות, ועוד.

פאזלים

כמובן: מעץ או מכל חומר בטוח אחר, בגודל וברמת סיבוכיות בהתאם לגילאים של הילדים בגן.

כאשר מדובר בילדים קנים, כדאי לקנות פאזלים גדולים יחסית ונוחים ככל האפשר לאחיזה. הרכב של כמה עשרות חלקים יאפשר לכמה ילדים לשתף פעולה ביניהם.

משחקי לוח שיתופיים

לא כל משחק צריך להיות סטרטג'י או מונופול. בחנויות הצעצועים אפשר למצוא בקלות משחקי לוח פשוטים להבנה. חפשו משחקים שיש להם חוקים ברורים ופשוטים ויכולים לשחק בהם לפחות ארבעה ילדים.

משחקי סיפור

הקימו קבוצת תיאטרון בגן! תנו לילדים אפשרות ליצור סיפור משל עצמם או להמחיז סיפור מוכר. זה לא חייב להיות משהו מסובך במיוחד: די בסיפור על ילד שקם בבוקר ומתכונן לגן, פוגש אולי ילד אחר ויחד הם יוצאים לשחק. עצם המחשבה על "סיפור" שיש לו התחלה, אמצע וסוף, כבר בזה יש מחשבה ופיתוח דמיון.

לוח מחיק עם אותיות למילוי

לוח שמודפסות עליו תמונות של אותיות שונות וגירים.

המשימה של הילדים היא למלא כל אחד אות אחרת בגיר. הגננת יכולה להקריא שם של אות, ולקרוא לילד למלא אותה. כך לומדים הילדים את האותיות השונות, כאשר בכל יום יכולה הגננת להטיל משימת-אות על ילד אחר.

משחקי הרכבה של מכונות שונות

דמוה מאוד לפאזלים, רק שכאן מדובר בהרכבה של "מכונה": הרעיון הוא ליצור לא רק משהו שהוא תלת מימדי, אלא גם כזה שפועל בסופו של דבר, יש בו תנועה ולכן הוא חייב להיות מורכב על בסיס חוקים מוגדרים.

צעצועים לפיתוח מוטוריקה עדינה

מספריים לילדים ומלקחיים, מברגים וברגים מעץ ומפלסטיק ומוצרים דומים, שתפקידם לשפר אחיזה ומוטוריקה עדינה. מחקרים הוכיחו שיש קשר ישיר בין חשיבה ומוטוריקה עדינה, והם מתפתחים לא מעט זה-בזכות-זה.