תפריט יצירת קשר

פעילויות וסדנאות לילדים בבית ספר

פעילויות וסדנאות לילדים בבית ספר

הילדים שלנו מבלים חלק ניכר מזמנם בבתי הספר וזהו שלב חשוב מאוד בחייהם. בבתי הספר הילדים נחשפים למגוון תכנים ופעילויות המעצבות את עולמם, נותנות להם ידע וכלים וגם בונות את עולמם החברתי. בתי הספר לוקחים חלק מרכזי בחינוך הילדים, אך בשביל להצליח במשימה יש צורך בתמהיל נכון של לימודים, פעילות חברתית, פעילות גיבוש, הנאה ומשחק וערכים מעצבים. כזה הוא החינוך, כמו ספקטרום של כל צבעי הקשת, זהו המתכון להצלחה.

 לצד תכניות הלימודים יש לשלב פעילויות וסדנאות לילדים אשר יגעו ברבדים עמוקים ומלאי משמעות של החינוך. שילוב של פעילויות מעניינות וסדנאות הוא בעל יתרונות רבים, לא רק שהוא מעשיר את עולמם ונותן להם כלים חשובים לחיים, הוא גם מגביר את תחושת השייכות לבית הספר ולקהילה ויש לו השפעות חיוביות על המוטיבציה של הילדים.

פעילויות וסדנאות לילדים בבית הספק מתקיימות לצד תכנית הלימודים הרגילה ובדרך כלל נעשות באירועים מיוחדים. פעילויות אלו יכולות להתאים בתור פעילויות לתחילת שנה, באותם הרגעים שחשוב להשקיע בפעילויות גיבוש ערכיות ובהענקת מוטיבציה לתלמידים. הן יכולות לסייע לצורך כניסה רכב והתחלה טובה של שנת הלימודים. אך פעילויות אלו יכולות גם להתקיים על בסיס קבוע לצד תכנית הלימודים הרגילה, כמו למשל באמצעות תכניות תל"ן.

קונספט ה-ODT

פעילויות וסדנאות לילדים בבית הספר יכולות לעסוק במגוון של נושאים ולתת דגשים על פיתוח ערכי ותכונות שונות. גם ההפעלות יכולות להיות שונות במהותן. אך ישנו קונספט אחד אותו ניתן לראות בהרבה סוגי פעילויות - אנו מדברים על פעילויות ODT. ODT הוא בעצם הקיצור של OUTDOOR TRAINING והוא מתייחס לפעילויות המוציאות את התלמידים מכתות הלימוד ושמות את הדגש על לימוד באמצעות חוויה. ODT הוא בעצם שיטת חינוך ולא סוג של סדנה. שיטת חינוך זו זוכה להצלחה רבה והיא פרקטיקה מקובלת בארץ ובעולם. באמצעות סדנאות ODT אשר מוציאות את הילדים מכיתות הלימוד, אנו בעצם לוקחים אותם לסביבה ניטרלית; סביבה בה הם יכולים להיות מרוכזים בזמן הווה, חופשיים ומשוחררים. הם מקבלים פסק זמן מהתכנים העיוניים אך לרגע אחד התהליך החינוכי אינו נפסק. בעזרת הפעילויות אנו מטמיעים בתוכם תכנים חיוניים וערכיים בצורה הגורמת להם להנאה וגם מחזקת את הקשרים החברתיים.

פעילויות וסדנאות לילדים בבית הספר - השמיים הם הגבול

פעילויות וסדנאות לילדים בבית הספר יכולות לעסוק בכל תחום ובכל נושא, בהתאם לצרכים ולשיקולים של בית הספר, ההורים ומערכת החינוך. ניתן להשתמש בהם לצורך פעילויות כמו ימי כיבוש אשר בעצם מכינים את הקרקע להמשך שנת הלימודים ומשם להמשיך לסדנאות המעודדות שיתוף פעולה ועבודת צוות. אך זוהי רק ההתחלה, גיבוש ועבודת צוות הם דברים בסיסיים החשובים להמשך הדרך,  אך ניתן ליישם גם סדנאות מעצימות, כמו למשל סדנאות העוסקות בתכונות המנהיג ומחנכות למנהיגות. פיתוח מנהיגות צעירה הוא תחום חשוב ופופולרי מאוד ורבות מהסדנאות מטפלות בנושא מכיוונים שונים. גם סדנאות דיבייט העוסקות בתרבות הדיון הן בעלות ערך רב ובעל רבדים שונים. בעזרתן ניתן ללמוד ולהתאמן בתחומים של פיתוח חשיבה לוגית; עמידה מול קהל; הקשבה; יכולת ביטוי ועוד.

לסיכום, פעילויות וסדנאות לילדים בבית הספר הן חלק חשוב מהתרבות הבית ספרית בימינו. יש להם ערך מוסף וזהו כלי שכדאי להרבות ולהשתמש בו. ישנן סדנאות בנושאים שונים ותמיד ניתן להתאימן לשכבת הגיל.

המאמר הובא ע"י חברת שרביט.